Jelentések az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) keretében
Az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (Universal Periodic Review, UPR) egy olyan egyedülálló folyamat, amelyet az ENSZ Közgyűlése hozott létre 2006-ban azzal a céllal, hogy négy és fél évente felülvizsgálja a 192 ENSZ-tagállam emberi jogi teljesítményét. Az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat lehetőséget biztosít az államoknak arra, hogy nyilatkozhassanak, milyen intézkedéseket tettek az elmúlt időszakban az emberi jogok érvényesülésének előmozdítása érdekében, továbbá vizsgálja, hogy a tagállamok teljesítették-e emberi jogi vállalásaikat, kötelezettségeiket. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat keretében Magyarország teljesítményét is górcső alá veszi. Az ENSZ ebben a folyamatban különös figyelmet szentel a civil szervezetek által nyújtott információknak. A Civilizáció tagszervezetei közül többen árnyékjelentésekkel igyekeznek segíteni Magyarország emberi jogi teljesítményének felülvizsgálatát.
2021-ben a Magyar Helsinki Bizottság hét jelentés elkészítésében vett részt az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat keretében. Ezekben a jelentésekben értékeltük a korábbi, 2015-ös Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat keretében született, Magyarországnak szóló ajánlások végrehajtását is.
1. A Magyar Helsinki Bizottság önálló jelentésében a büntető igazságszolgáltatás működésével és a rendvédelmi szervek tevékenységével kapcsolatos problémákra hívta fel a figyelmet. (A UPR keretében tett korábbi ajánlások végrehajtását értékelő melléklet itt érhető el.)
2. A Magyar Helsinki Bizottság Menedék – Migránsokat Segítő Egyesülettel közös jelentésében a migránsok, menedékkérők és menekültek helyzetét vizsgálták. (A UPR keretében tett korábbi ajánlások végrehajtását értékelő melléklet itt érhető el.)
3. A Global Detention Project és a Magyar Helsinki Bizottság közös jelentése a menedékkérők fogva tartásáról és a Szerbiába való visszakényszerítésekről szól.
4. A European Network on Statelessness, az Institute on Statelessness and Inclusion és a Magyar Helsinki Bizottság közös jelentése a hontalansággal foglalkozik.
5. A gyűlölet-bűncselekményekkel szembeni állami fellépéssel foglalkozó jelentést a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport (GyEM) készítette. (A jelentés magyar nyelvű összefoglalóját lásd a GyEM honlapján.)
6. A jogállamisággal kapcsolatos jelentést az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet és a Magyar Helsinki Bizottság közösen készítette el, és többek között a bíróságok függetlenségének aláásására, az ombudsman működésével kapcsolatos problémákra, valamint a társadalmi egyeztetés hiányára hívták fel benne a figyelmet. (A UPR keretében tett korábbi ajánlások végrehajtását értékelő melléklet itt érhető el.)
7. A civil szervezetek helyzetét bemutató jelentést, az Amnesty International Magyarország, az Emberség Erejével Alapítvány, a Magyar Helsinki Bizottság, az Ökotárs és a TASZ nyújtotta be.
Állampolgári részvételhez kapcsolódó jogi ismeretek a TASZ-tól
Állampolgári részvételhez kapcsolódó jogi ismeretek átadása találkozó, tanácsadás, workshop formájában.
Civil alapismeretek az Ökotárstól
Előadások, tréningek, workshopok az alábbi témákban:
nonprofit alapismeretek és fogalmak,
a magyarországi a civil szektor története és jellemzői,
a civil szervezetek hazai jogszabályi környezete, alapvető tudnivalók,
civil érdekérvényesítés és társadalmi részvétel.
Állampolgári képzések a Közélet Iskolájától
Hétvégi állampolgári és politikai képzések aktivistáknak és civileknek, filmklubok, beszélgetések társadalmi, mozgalmi témákban.
Civil szolgáltatások a NIOK-tól
Nonprofit.hu, CivilTech, Adjukössze.hu és más szolgáltatások.
Programszervezési és forrásteremtési tapasztalatok Az Emberség Erejével Alapítványtól
Oktatási programok tervezésében, lebonyolításában szerzett tapasztalat továbbadása és személyes tapasztalatok megosztása fundraising és kommunikáció témakörben.